Podsumowanie Ligi Mistrzów: ostatnia kolejka fazy grupowej

13 grudnia 2018, 17:24

własne/UEFA.com/Twitter

4 komentarze

Za nami szósta, ostatnia kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów. Znamy więc już wszystkie jesienne rozstrzygnięcia w Champions League. W 96 meczach padło łącznie 275 goli (średnio 2,86 na spotkanie), najwięcej między 61. a 75. minutą. Wielkich sensacji nie było, ale emocji nie brakowało do końca, szczególnie w ekscytującej od samego początku grupie C.

1. Thomas Tuchel i jego podopieczni mogą odetchnąć z ulgą. Przynajmniej do marca. Dobry finisz (wygrane 3:1 z Liverpoolem i 4:1 z Crveną zvezdą) zapewnił PSG awans do 1/8 finału z pierwszej pozycji. O drugie miejsce na Anfield musiały bić się Liverpool i Napoli. The Reds wygrali 1:0 i tym samym awansowali o włos. W ostatecznym rozrachunku mieli tyle samo punktów co Włosi i byli lepsi od nich zaledwie o jednego gola! Chyba to był ten gol, którego w 92. minucie meczu na Anfield nie wpakował Arkadiusz Milik... Przeżyjmy to jeszcze raz!

2. Real Madryt w rezerwowym składzie przegrał na Santiago Bernabéu z CSKA Moskwa 0:3, doznając najwyższej w swojej historii porażki w europejskich pucharach na własnym stadionie. Isco został wygwizdany i odgryzał się kibicom, co z całą pewnością jeszcze pogarsza jego sytuację w stolicy Hiszpanii. Nie będziemy jednak więcej pisać o Realu, który mimo wszystko awansował z pierwszego miejsca, bo warto napisać więcej o CSKA. Rosjanie dokonali bowiem czegoś niesamowitego. Dwa razy pokonali w grupie obrońcę tytułu i... zajęli ostatnie miejsce i nie zagrają nawet w Lidze Europy. Z jednej strony gratulujemy, ale z drugiej zdobyć sześć punktów z Realem i tylko jeden łącznie w czterech meczach z Viktorią Pilzno i Romą...

3. Niezwykle emocjonująco było w Amsterdamie. Ajax zremisował z Bayernem 3:3, a aż cztery gole padły w ostatnich 13 minutach. W 90. minucie na 3:2 dla gości strzelił Koman, a w 95. minucie na 3:3 wyrównał Tagliafico. Był to mecz o pierwsze miejsce w grupie E, jednak Ajax potrzebował zwycięstwa, do którego ostatecznie nieco mu zabrakło. My oczywiście gratulujemy Robertowi Lewandowskiemu kolejnych dwóch goli w Lidze Mistrzów! Polak został królem strzelców fazy grupowej.

4. O ile końcowe rozstrzygnięcia w grupach nie przyniosły wielkich sensacji, o tyle w ostatniej kolejce doszło do kilku niespodziewanych wyników, głównie w meczach z udziałem zespołów, której już wcześniej zapewniły sobie awans. Przykładem jest nie tylko spotkanie Realu z CSKA, ale także konfrontacje Young Boys 2:1 Juventus, Valencia 2:1 Manchester United czy Viktoria Pilzno 2:1 Roma.

5. W brodę może pluć sobie Atlético. Podopieczni Diego Simeone tylko zremisowali na wyjeździe z Club Brugge i stracili pierwsze miejsce na rzecz Borussii Dortmund, która wygrała 2:0 z AS Monaco. Przed meczem w Księstwie furorę zrobił szkoleniowiec francuskiej drużyny Thierry Henry, który podczas konferencji prasowej zwrócił swojemu zawodnikowi uwagę na... Zresztą sami zobaczcie!

6. Nie zapominamy oczywiście również o grupie FC Barcelony, która zremisowała z Tottenhamem, dzięki czemu Inter mógł awansować, jeśli tylko wygrałby u siebie z ostatnim w tabeli PSV. Holendrzy zremisowali jednak na Giuseppe Meazza 1:1 i po tym meczu napisali do Tottenhamu: "Podziękujecie nam później, Spurs".

7. Awans z pierwszego miejsca wywalczyły:

Borussia, Barcelona, PSG, Porto, Bayern, Man. City, Real Madryt, Juventus.

Z drugiego miejsca awansowały:

Atlético, Tottenham, Liverpool, Schalke, Ajax, Lyon, Roma, Manchester United.

Na wiosnę w Lidze Europy zagrają:

Club Brugge, Inter, Napoli, Galatasaray, Benfica, Szachtar, Viktoria Pilzno, Valencia.

Z europejskimi pucharami definitywnie pożegnały się:

Monaco, PSV, Crvena zvezda, Lokomotiw Moskwa, AEK, Hoffenheim, CSKA, Young Boys.

8. Krótkie podsumowanie występu Barçy w fazie grupowej:

- Ernesto Valverde skorzystał z usług 23 piłkarzy.

- Barcelona strzeliła łącznie 14 goli: Messi (6), Dembélé (2), Coutinho (1), Jordi Alba (1), Piqué (1), Malcom (1), Rafinha (1), Rakitić (1).

- Średnio Barça utrzymywała się przy piłce przez 63,7% czasu gry, choć w ostatnim meczu z Tottenhamem miała mniejsze posiadanie od rywala, co zdarzyło jej się w Lidze Mistrzów po raz pierwszy od 2006 roku i spotkania z Werderem Brema.

9. Kilka ciekawostek dotyczących całej fazy grupowej:

- Barcelona, Porto, Bayern i Lyon nie przegrały żadnego meczu, z kolei Monaco, PSV, AEK i Hoffenheim nie odniosły żadnego zwycięstwa.

- Real Madryt był zespołem, który oddał najwięcej strzałów (120).

- Najwięcej dryblingów wykonał Neymar (32).

- Bramkarz Crveny zvezdy Borjan zatrzymał najwięcej strzałów (39), ale jednocześnie puścił najwięcej goli (17).

10. Losowanie par 1/8 finału Ligi Mistrzów odbędzie się w poniedziałek o 12:00.

Zachowanie Thierry Henry bajeczka ,takie szczegóły dają naprawdę dobry przykład dla piłkarzy, szacun.