Ter Stegen: W każdym meczu musimy udowadniać, że jesteśmy najlepsi

Dariusz Maruszczak

23 października 2018, 10:07

Mundo Deportivo

15 komentarzy

Marc-André ter Stegen udzielił wywiadu dla Mundo Deportivo, w którym wypowiedział się na temat ewentualnego powrotu Neymara do Barcelony, rywalizacji w Lidze Mistrzów i Primera División oraz innych bieżących kwestii.

Mundo Deportivo: Dlaczego Barcelona gra inaczej w Primera División i Lidze Mistrzów?

Ter Stegen: Ponieważ każdy mecz jest inny. W LaLidze nie rozgrywaliśmy najlepszych spotkań, ale jest, jak jest. W Primera División rywale już nas znają, dla nich to mecz sezonu i musimy walczyć w takich warunkach. Czeka nas jeszcze wiele takich pojedynków. Jesteśmy na to przygotowani i choć to trudne, chcemy wygrać je wszystkie. Musimy też dbać o siebie pod względem fizycznym, jesteśmy na dobrej drodze.

Straciliście już więcej goli niż w całej pierwszej rundzie poprzedniego sezonu. Jak byś to wyjaśnił?

Musimy skupić się na przyszłości. Wiemy, że mamy nad czym pracować, ale uważam, że możemy poprawić się w krótkim czasie. Dla mnie nie jest to przyjemne, że straciliśmy tyle goli, ponieważ jako ostatni bronię dostępu do bramki. Będziemy jednak pracować jako zespół, aby jak najszybciej się poprawić.

Po kontuzjach Umtitiego i Vermaelena w zespole zostało tylko dwóch środkowych obrońców. W jaki sposób to na ciebie wpływa?

Wszyscy nasi piłkarze mają wyjątkowe umiejętności. Lepiej by było, gdyby wszyscy byli dostępni, ale tak wygląda obecnie sytuacja. Mamy nadzieję, że szybko wrócą, ale w zespole są zawodnicy o dużej jakości, którzy mogą zagrać na środku obrony, choć nie jest to ich naturalna pozycja. Mamy wspaniałą drużynę i musimy to udowodnić. Nie możemy grać tylko z dwoma środkowymi obrońcami przez długi czas, choć Lenglet przeżywa wspaniały okres i rozegrał świetne mecze.

W oczekiwaniu na decyzję klubu co do przeprowadzenia transferu w styczniu widziałbyś piłkarza z rezerw na środku obrony?

Decyzja nie należy do mnie, ale w Barcelonie jest wielu utalentowanych zawodników i trzeba ich szkolić. Zdajemy sobie sprawę, że najlepszym sposobem na to jest pozwolenie im na grę. Musimy starać się, aby czuli się komfortowo, mieli obok siebie doświadczonych piłkarzy i byli gotowi na ich zastąpienie.

Umtiti leczy się od trzech tygodni. Jesteś optymistą w jego sprawie?

Przechodzi teraz specyficzne leczenie, więc trudno jest wiedzieć wszystko w każdym momencie, ale widzę, że jest zadowolony. Jest zawodowcem i to pomaga mu w takich trudnych momentach jak ten. Mam nadzieję, że dojdzie do pełni zdrowia. To jest w tej chwili ważniejsze niż wymuszenie wcześniejszego powrotu, ponieważ to mogłoby sprawić, że byłoby jeszcze gorzej.

Messi nie zagra w meczach z Interem i Realem Madryt. Jak można poradzić sobie z jego nieobecnością?

Leo jest kluczowy w naszej grze, ale postaramy się poradzić sobie bez niego, choć nie będzie to łatwe. Mamy jednak dużo jakości w ofensywie i jestem przekonany, że wszyscy, którzy wystąpią, spiszą się nadzwyczajnie.

Co czułeś po owacjach, które zgotowało ci Camp Nou po twoich paradach?

Jestem bardzo wdzięczny kibicom za to, jak mnie traktują i wspierają w każdym momencie, dobrym lub złym. Dziękuję za to każdemu z osobna.

Czy waszym celem jest zdobycie mistrzostwa?

W każdym sezonie stawiamy sobie za cel wygranie wszystkiego. W poprzednich rozgrywkach zdarzyło nam się coś, co nie powinno mieć miejsca, czyli porażka w Rzymie. Musimy jednak wyciągnąć z tego wnioski. W futbolu zdarzają się tego typu rzeczy, udowodniliśmy to w meczu z PSG. W każdym pojedynku musimy udowadniać, że jesteśmy najlepsi, niezależnie od spotkania i rozgrywek. Chcemy wygrać wszystko.

Jakie są twoje najlepsze wspomnienia z El Clásico?

Zwycięstwo z Realem jest czymś najwspanialszym, ponieważ zawsze z nim rywalizujemy. Jesteśmy gotowi na spektakularny pojedynek. Wszyscy chcą, żeby ten dzień już nadszedł, ale najpierw czeka nas starcie z Interem. Najlepsze wspomnienie? Chociaż nie zdobyliśmy wtedy mistrzostwa, w pamięci utkwiło mi El Clásico na Bernabéu, w którym wygraliśmy po golu Messiego w ostatniej minucie. Potem Leo pokazał swoją koszulkę publiczności. To była jedna z chwil jednoczących szatnię.

Real jest słabszy bez Cristiano?

Do tej pory radził sobie różnie, choć ma świetnych piłkarzy. Nie widziałem zbyt wielu meczów Realu, ponieważ terminarz spotkań jest napięty, ale dało się zauważyć brak Cristiano. Rozmawiałem z Kroosem podczas zgrupowania reprezentacji Niemiec. Jesteśmy nieco lepsi, ale musimy skupić się na sobie, aby podejść do rywalizacji na 100%.

Wyobrażasz sobie Barcelonę bez Messiego?

Nie myślałem o tym i nie chcę tego robić. Leo jest tu szczęśliwy, czuje się dobrze, spędził tu całe życie i chcemy, aby było mu jak najlepiej. Do kontuzji był, jak zawsze, w świetnym momencie i nie chcę myśleć, co będzie dalej. Wciąż mamy wiele czasu, aby cieszyć się jego obecnością.

Jaka jest twoja opinia na temat sytuacji Neymara?

Nie wiem, co wydarzy się w sprawie Neymara, ale mogę powiedzieć, że mam z nim dobre relacje. Zawsze dobrze jest mieć w zespole najlepszych zawodników, jednak nie zamierzam wchodzić w takie tematy.

Chciałbyś, żeby wrócił do Barcelony?

Odpowiedź jest łatwa, ponieważ wszystkie zespoły chcą mieć najlepszych piłkarzy, a tacy gracze pomagają nam zdobywać trofea. Wszyscy nasi obecni zawodnicy grają po to, aby zbliżyć się do tego celu.

Kto będzie waszym głównym rywalem w Primera División i Lidze Mistrzów?

Jest ich wielu, teraz trudno powiedzieć, ponieważ jest na to za wcześnie. Myślimy głównie o sobie, żeby grać dobry futbol, jak w dotychczasowych dwóch meczach w Lidze Mistrzów. Teraz mamy kolejną szansę na zwycięstwo w spotkaniu z Interem.

Polubiłeś wpis Arturo Vidala, który wywołał kontrowersje.

Polubiłem go nie ze względu na treść. Zobaczyłem zdjęcie i spodobało mi się. Przesłanie zobaczyłem później i oczywiście nie było ono dobre. Było ono spowodowane sytuacją kolegi, który chce grać więcej. Polubienie było ze względu na zdjęcie, a nie przesłanie.

Jakie rady dałbyś dziecku, które chce zostać bramkarzem?

To łatwe. Najważniejsze jest czerpanie radości z gry. Trzeba mieć chęci do grania i wizję zostania w przyszłości profesjonalistą.

Jaki serial oglądasz?

Niedawno oglądałem Casa de papel, a ostatnio zacząłem House of Cards.

Co robisz przed wejściem na boisko?

Mogę robić wiele rzeczy, ale stale wykonuję dwa lub trzy podskoki przed wejściem na murawę.

Co lubisz jeść najbardziej?

W tej chwili stosuję dietę makrobiotyczną. Najbardziej lubię gotować i jeść Ratatouille, które jest kombinacją warzyw przyprawionych ziołami prowansalskimi.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

ter stegen to numer jeden wśród numerów jeden dla mnie bardzo mi sie podoba jego postawa tak na boisku jak i poza nim , bije od niego taka pewnosc siebie ale nie arogancja , poprostu taka specygiczna wiara w swoje możliwosci mało który bramkarz dziś ma taką sportową wściekłosc jak on

" Nie wiem, co wydarzy się w sprawie Neymara, ale mogę powiedzieć, że mam z nim dobre relacje. Zawsze dobrze jest mieć w zespole najlepszych zawodników, jednak nie zamierzam wchodzić w takie tematy. " .

- Jak by ktoś przeanalizował jego wypowiedz to widać, że potwierdza przyjście Neymara.
Bartek ostatnio mówił, że jeżeli szatnia będzie potrzebowała go to Barcelona postara się o transfer. Mówi, że ma dobre relacje, w sumie każdy z Barcy tak o nim mówi, potwierdza, że zawsze dobrze jest mieć w zespole najlepszych zawodników.
Tzw. dyplomatyczna wypowiedz, za co nie będzie miał konsekwencji :)

W ostatnim meczu udowodniles że to Ty jesteś Najlepszym Bramkarzem na Świecie. Szacunek Marc

"Niedawno oglądałem Casa de papel" masz dobry gust Marc ;)

Mark już pokazał ze jest najlepszy te parady z ostatniego meczu to była bajka!

Królu co tylko zechcesz!

Ciekawe jaką notę za mecz z Sevilla otrzyma nasz bramkarz

Marc dałeś popis w ostatnim meczu ;) Trzymaj formę ;D

Tak swoją drogą mówi się, że my (Polacy) mamy bogactwo w bramce. W takich Niemczech Ter Stegen, Neuer czy Leno.

Bella Ciao!

Casa de papel , to takie oczywiste :D

Gość jest chyba najlepszym obecnie bramkarzem, który w bramie wyprawia cuda. A beton niemiecki sadza go na ławie bo musi grać kolo za nazwisko w pierwszym składzie.

Najlepszy bramkarz na świecie.