Następny mecz:  Juventus  -  Barcelona     ·  środa, 22 listopada 20:45  ·  5. kolejka Liga Mistrzów , Gr. D   ·  Transmisja: TVP 1   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Oceny za mecz z Gironą

26 września 2017, 00:44

Ero

36 komentarzy

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: Ero, Gaspar

Zawodnik meczu wg Czytelników FCBarca.com

90'

Ocena redakcji

7,0

Ocena czytelników

7,0

Kolejny udany występ naszego portero. Bezbłędny na linii - zaliczył dwie kluczowe interwencje, odpowiednio w 12. i 55. minucie. Z drugiej strony, Marc gorzej niż zwykle spisywał się w grze nogami. Stosunkowo niska (76%) celność podań, a dodatkowo, w końcówce spotkania zanotował dwa wybicia wprost pod nogi rywala ustawionego w środkowej strefie - na szczęście bez konsekwencji. Zawodnik Meczu według kibiców.

Faule: 0

90'

7,0

6,5

Dobry mecz w wykonaniu naszego wychowanka, choć nie ustrzegł się jednego, dość poważnego błędu, gdy w 78. minucie stracił piłkę w środkowej strefie, co rozpoczęło groźną kontrę Girony. Oprócz tego imponował spokojem, pewnością poczynań oraz zaliczył świetną asystą poprzedzoną rajdem "w swoim stylu". W defensywie nie pozwolił rywalom na zbyt wiele; przecinał lub blokował ich dośrodkowania, wychodził obronną ręką z pojedynków jeden na jednego, asekurował partnerów (21').

Javier Mascherano

90'

7,5

6,5

Od samego początku bardzo aktywny w rozegraniu. Z niespotykaną częstotliwością decydował się na długie zagrania za linię obrony, co z pewnością było planem Valverde na to spotkanie. Kilka z nich bez cienia wątpliwości zasługuje na wyróżnienie (4' - płaska piłka do Vidala, 26' - podanie do Leo (spalony), 46' - po raz kolejny do Leo). W obronie zaliczył cztery kluczowe interwencje (22', 61', 78' i 85' minuta). Minus za sytuację z 50. minuty, kiedy do spółki z Umtitim, Albą i Iniestą dopuścili do groźnej sytuacji po dośrodkowaniu rywala - w tej sytuacji Mascherano pogubił się z kryciem. Podsumowując, naszym zdaniem gracz najrówniej prezentujący się na przestrzeni całego spotkania, a w konsekwencji jego najbardziej wartościowy uczestnik.

Samuel Umtiti

90'

6,0

6,0

Bardziej precyzyjny przy wyprowadzaniu piłki niż Mascherano, lepszy w pojedynkach główkowych, ale ogólnie Francuz zanotował gorszy występ od swojego bardziej doświadczonego kolegi. Na plus należy zapisać świetne uruchomienie Alby w 15. minucie oraz kluczową interwencję w 44. minucie, gdy zablokował dośrodkowanie w naszym polu karnym. Po stronie negatywów musimy zapisać kiks z 22' na własnej połowie, który mógł doprowadzić do straty bramki, gdyby nie interwencja Mascherano. Również w 50. minucie Big Sam nie zachował się odpowiednio - opuścił swoją pozycję by zblokować dośrodkowanie piłkarza Girony, co też mu się nie udało. W takich sytuacjach obrońca musi być pewny skutecznej interwencji, inaczej naraża swój zespół na niebezpieczeństwo. Umtiti grał już w tym sezonie lepiej.

Faule: 0

90'

6,5

7,0

Najwięcej odbiorów w Barcelonie (niektóre wyjątkowej urody, jak ten z 23. minuty, kiedy to odebrał piłkę przewrotką), zagrał na dużym procencie celnych podań i to po jego strzale kapitan Girony wbił piłkę do własnej bramki. Mógł mieć również asystę, gdy w 15. minucie świetnym podaniem obsłużył Suareza, ale El Pistolero nie wykorzystał swojej szansy. Na przeciwległym biegunie znajduje się zmarnowana "setka" po podaniu Leo w 34' oraz momenty dekoncentracji skutkujące groźnymi dośrodkowaniami gospodarzy (44', ostatni kwadrans). Mimo tego, jeden z najlepszych aktorów tego widowiska.

Faule: 0

90'

5,0

6,0

Mocno przeciętny występ Chorwata. W 21. minucie odpuścił piłkarza Girony i gdyby nie asekuracja Roberto, to rywal mógłby wyjść "sam na sam" z Ter Stegenem. Zanotował sporo strat (m. in. w 19', 59' i 64'), w tym niektóre w newralgicznych miejscach, co jest grzechem kardynalnym pivota. W 55. minucie dopuścił do groźnej główki przeciwnika po rzucie rożnym i tylko interwencja Ter Stegena uratowała drużynę od straty gola. Jego ocenę "podbija" groźny strzał w 36. minucie, dobre dośrodkowanie na głowę Paulinho chwilę później oraz ogólna aktywność w rozegraniu - 71 podań to drugi wynik w zespole. Ten mecz mimo wszystko pokazał, jak ciężka jest pozycja Busiego i jak problematyczne jest zastąpienie go, nawet dla będącego ostatnio w dobrej formie Rakiticia.

Paulinho

67'

5,5

6,0

Rozpoczął w takim stylu, w jakim prezentował się przeciwko Eibar - z charakterem i ciągiem na bramkę. W 13' świetnie poszedł za akcją, ale jego dogranie okazało się słabe. Chwilę później znakomicie wypuścił Vidala w pole karne, ale koniec końców obaj panowie się nie zrozumieli i akcja "spaliła na panewce". W końcówce pierwszej połowy dobrze odnalazł się w polu karnym po rzucie rożnym, jednak tym razem zabrakło precyzji. W defensywie "wykręcił" pięć odbiorów, co jest trzecim wynikiem w drużynie. W ataku pozycyjnym jego rola jest raczej marginalna, jednak poprzez jego ustawienie na boisku widać, że ma inne zadania - niemal bez przerwy wchodzi z drugiej linii do ataku i dopiero tam daje opcje do rozegrania - czy to "na ścianę", czy "na klepkę" czy też górą. Na razie Brazylijczyk pokazuje się z dobrej strony, gracza o takiej charakterystyce nie posiadaliśmy.

Andrés Iniesta

80'

5,5

6,0

Spotkanie, w którym bardziej możemy Iniestę podchwalić za pracę w destrukcji (4 odbiory) niż za stwarzanie zagrożenia pod bramką rywala. Nie pierwszy raz brakuje przysłowiowej kropki nad "i", jak choćby w sytuacji z pierwszej połowy, gdy uruchomił Albę górnym podaniem, jednak o tempo za późno. Inne próby okazały się albo niedokładne, albo kończyły się na naszym napastniku, który nieskutecznie wykańczał akcję (Messi w 6', Suarez w 9').

Aleix Vidal

81'

4,5

7,0

Ciało obce w formacji ofensywnej. Przewidywalny, chaotyczny, nieskuteczny. W grze kombinacyjnej nie potrafi znaleźć nici porozumienia z partnerami - aby rozwinąć żagle potrzebuje przestrzeni. Doceniamy akcję bramkową, pamiętamy o udanych zagraniach (podania w 32' i 67'), ale jednocześnie stwierdzamy, że to za mało. Ponadto, zdecydowanie za mało angażował się w pomoc Roberto. Mecz bez historii, gra do poprawki.

Faule: 2

90'

5,5

6,5

Król spalonego w pierwszej połowie oraz właściciel peleryny-niewidki w drugiej części spotkania. "Plaster" w postaci Maffeo momentami dawał mu się we znaki. Mimo tego, już w 6. minucie mógł wyjść 1 na 1 z Iraizozem, ale, co rzadko spotykane, Leo nie zdołał opanować futbolówki po podaniu Iniesty. W 12. minucie zapoczątkował jedną z wielu groźnie wyglądających kontr Girony, niecelnie podając w środku pola do Rakiticia. Na plus świetne dogranie do Alby w 34. minucie (100% sytuacja) i strzał z rzutu wolnego, po którym zmusił baskijskiego bramkarza do interwencji. W drugiej połowie błysnął jedynie szybkim wznowieniem rzutu wolnego poprzedzającym akcję na 2:0, następnie ograniczył się do bezpiecznego wymieniania futbolówki z partnerami. Mocno przeciętnie. Czekamy na fajerwerki podczas spotkania Ligi Mistrzów.

Faule: 0

90'

6,0

6,5

Notorycznie łapany na spalonym, niekiedy na wręcz milimetrowym. Będący w lepszej formie El Pistolero skończyłby ten mecz nie z jednym golem, a z co najmniej hat-trickiem. W 9', 15' i w 30' minucie powinien zachować się o wiele lepiej w polu karnym przeciwnika, ale zawsze czegoś brakowało - jak nie wyjścia na pozycję, to lepszego ułożenia nogi. W 48. minucie swoim ruchem zmylił Iraizoza, co skończyło się bramką dla Barcelony. Suarez nie jest w formie, zdarzają mu się katastrofalne zagrania, ale być może strzelony gol pomoże mu się odblokować. Głęboko w to wierzymy i czekamy na lepszą grę już  w środę.

Rezerwowi:

23'

5,5

6,0

Jego wejście pozytywnie wpłynęło na płynność akcji zespołu. Zanotował dwie interwencje w 76. i 86 minucie, a zagrania takie, jak to z 82' są przysłowiową "wisienką na torcie" - chyba nie ma DM-a z takim wyczuciem sytuacji boiskowej i ogólnym czuciem gry. Unikat.