Co Emerson może wnieść do Barcelony Ronalda Koemana?

Dariusz Maruszczak

3 sierpnia 2021, 14:30

Sport

18 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Emerson wczoraj został zaprezentowany w Barcelonie, trenuje już w Ciutat Esportiva i wkrótce Ronald Koeman będzie mógł zacząć z nim pracować
  • Media zastanawiają się, jaką rolę Brazylijczyk będzie miał w zespole Blaugrany i co może do niego wnieść
  • Emerson prawdopodobnie będzie rywalizował o miejsce w składzie z Sergiño Destem

Przybycie brazylijskiego prawego obrońcy do Barcelony automatycznie nasuwa porównania do być może najwybitniejszego gracza na tej pozycji w historii klubu Daniego Alvesa. Od jego odejścia Barça stale ma problem z obsadą tej roli w drużynie. Emersona czeka daleka droga do choćby połowy uznania, jakim cieszy się weteran Canarinhos, a jego wyjściowym celem będzie walka o miejsce w składzie. Obecnie wydaje się, że głównym konkurentem 22-latka jest Sergiño Dest. Amerykanin jest młodszy i ma na koncie mniej występów w LaLidze, ale za to ma za sobą cały sezon w Barcelonie. Między tymi graczami zostanie nawiązana bardzo ciekawa rywalizacja, która może korzystnie wpłynąć na rozwój obu zawodników. Dest sprawia wrażenie nieco bardziej wyrafinowanego technicznie piłkarza, a Emerson imponuje warunkami fizycznymi i siłą przebicia. Koeman może wykorzystywać ich w różnych sytuacjach w zależności od planu meczowego i położenia zespołu na boisku.

Dodatkowym atutem sprowadzenia Emersona jest możliwość załatania luk na innych pozycjach. Jeżeli 22-latek będzie spisywał się jak należy, Sergiño Dest może zastępować Jordiego Albę na lewej obronie, gdzie po sprzedaży Juniora Firpo nie ma innego zawodnika na tej pozycji w pierwszej ekipie. Z kolei Sergi Roberto mógłby częściej być brany pod uwagę w środku pola, gdzie zdaniem Koemana też są pewne braki. Wiek Emersona i Desta wskazuje, że Barça może liczyć na ich rozwój i zabezpieczyć prawą obronę na wiele lat. Zwłaszcza że Brazylijczyk sprawia wrażenie zawodnika starającego się wyciągać wnioski ze swoich błędów.

Emerson od początku pobytu w Barcelonie wykazuje silną osobowość i gotowość do pracy. Te cechy będą mu potrzebne nie tylko w walce o miejsce w składzie, ale także wtedy, gdy już się tam znajdzie. W systemie Blaugrany drużyna często jest ustawiona bez prawego skrzydłowego, co utrudnia zadanie obrońcy znajdującemu się na tej flance. Musi on prezentować nienaganne przygotowanie fizyczne, wytrzymałość i zdolność do solidnej pracy przez całe spotkanie. Waleczny Emerson niewątpliwie pasuje do tego wzorca, zwłaszcza znając jego upodobanie do ofensywnych ataków. Brazylijczyk musi jednak poprawić dokładność w grze piłką i ustawienie się na boisku, a także powinien unikać nadmiernego pośpiechu przy podejmowaniu decyzji. Mimo to Emerson już w barwach Betisu pokazał, jak groźnym zawodnikiem potrafi być. Jak podaje Opta, od sezonu ligowego 2019/2020 tylko Jordi Alba miał bezpośredni udział w większej liczbie bramek (5 goli i 10 asyst) niż 22-latek (4 gole i 10 asyst) z grona wszystkich obrońców występujących w Primera División. Barça będzie liczyła na rozwój jego mocnych stron i eliminację słabości.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ja się mega cieszę że barto nie zdążył zwalić nam tego transferu.

„Być może najwybitniejszego gracza na tej pozycji w historii klubu Daniego Alvesa.” Dani jest nie tylko najwybitniejszym prawym obrońcą naszego klubu ale ogólnie w historii. :)

Nie da się już czasem czytać o szukaniu następcy Alvesa. Takiego może nie być nawet ze sto lat...

obciążenie finansowe dla klubu, który jest przeładowany grajkami? ;)